Adorol
  Historia firmy
  trzoda, bydło, karp, drób, wylęgarnia
  uprawa
  Mapa
   
  uprawa


   Spółdzielnia Adorol
   w Adolfowie

   Adolfowo 23A
   64-830 Margonin
   woj. wielkopolskie
   tel. (067) 283 56 00
   fax (067) 283 56 10
   adorol@post.pl

   NIP: 766-000-63-14

     
 

Historia firmy

Spółdzielnia "ADOROL" w Adolfowie swoje początki bierze z założonej w 1956 roku Spółdzielni "Własna Praca". W tym to roku 30 marca odbyło się zebranie założycielskie w którym wzieło udział 30 rolników. Po burzliwej dyskusji postanowili założyć własną spółdzielnie mimo nacisków ze strony ówczesnych władz żeby przyłączyć się już do istniejącej spółdzielni w Adolfowie, powstałej z przymusowej kolektywizacji.

W skład pierwszego zarządu weszli: Wiktor Maślanka - jako przewodniczący oraz Henryk Ciamciak i Stanisław Jaskulski - jako członkowie. W pierwszych latach działania adolfowskiej spółdzielni trwały spory u podłożu których leżały różne koncepcje rozwoju. W związku z tym notowano zmiany kadrowe. W 1961 obrano koncepcje z własnym ośrodkiem i bazą produkcyjną. Nastąpił dynamiczny rozwój, własna brygada budowlana zajęła się wykonawstwem wielu inwestycji. Powstały zespoły chlewni, obór, kurników, obiekty magazynowe, warsztaty oraz budynki produkcji pozarolniczej. Jednocześnie zwiększył się zasięg i zakres działania Spółdzielni. Następuje połączenie ze ze Spółdzielniami Produkcyjnymi w Klaudii, w Radwankach i w Podstolicach.

W 1973 roku powstaje Rolniczy Kombinat Spółdzielczy, który gospodaruje na ok. 3 tys. ha a załoga liczy ok. 500 osób. Następuje dalszy rozwój firmy. W latach osiemdziesiątych powstaje dział przetwórstwa, który obejmuje rzeźnie z masarnią, ubojnię drobiu i sieć sklepów firmowych składających się w najlepszym okresie z 26 placówek. Sklepy oprócz wyrobów własnych sprzedają również inne art. spożywcze. Na początku lat dziewięćdziesiątych następuje przejęcie gospodarstwa po PGR w Próchnowie oraz wydzierżawienie gruntów z ARR. Areał Spółzielni wzróśł do 5.100 ha z tego 700 ha to łąki i pastwiska. Rozwinięto produkcję trzody i bydła mlecznego. Powstaje ferma niosek, stado rodzicielskie brojlerów. Jaja wylęgane są w własnej wylęgarni. W ten sposób cykl produkcji mięsa drobiowego jest zamknięty. Zmodernizowano mieszalnię pasz, która produkuje wszystkie rodzaje pasz. Zakupiono Zakład Utylizacyjny w Wągrowcu, w celu zagospodarowania odpadów rzeźnych. W 1995 roku zaczęto produkcję karpia na stawach o powierzchni ponad 200 ha. Karp z Adolfowa zyskał bardzo dobrą opinię odbiorców.

Adorol

W 1999 roku i latach późniejszych Zarząd Spółdzielni na wskutek trudności gospodarczych podjął decyzje o wyprzedaży części majątku Spółdzielni i likwidacji niektórych działów produkcyjnych. Zlikwidowano między innymi dział przetwórstwa i sieć handlową.

W ciągu swej 50-cio letniej historii Spółdzielnia "ADOROL" w Adolfowie przechodziła różne koleje losu a z trudności zawsze wychodziła obronną ręką. Trzeba podkreślić, że spółdzielcy potrafili nieraz zrezygnować z podwyższenia swoich dochodów na rzecz inwestycji oraz byli odporni na trud fizyczny i wszelkie przeciwieństwa. Przy ich udziale małe gospodarstwo rolne przekształciło się w Spółdzielnię "ADOROL" w Adolfowie. Na przestrzeni 50-ciu lat prezesami zarządu byli: Wiktor Maślanka, Stanisław Jaskulski, Jan Barańczak, Paweł Kulka, Ryszard Matusiak, Wincenty Rogacki i Antoni Borucki. Od marca 2005 roku na czele zarządu stoi Zenon Bahyrycz.

Do góry strony
 
     
Projekt i wykonanie: Łukasz Jaskulski (2005)